Slovenský jazyk English Deutsch Italiano Русский язык
Chorus Iglovia
      Nájdete nás aj na
     
      FACEBOOK-u
  najnovší článok
 Brno a Olomouc 2024

Bulharsko 2022

Kazanlak (Bulharsko) 13. augusta 2022 - Koncert v Bulharsku po troch rokoch odmlky.

Bulharsko, 13.8.2022

      Ešte v decembri 2019 vystupovali ako hostia na vianočných koncertoch Tichá noc speváci miešaného speváckeho zboru PETKO STAJNOV z bulharského Kazanlaku. Chystali sme sa oplatiť im túto návštevu v roku 2020 a 2021, ale kvôli COVID-u to nevyšlo. V auguste 2022 však áno.
      Po mesiacoch speváckych aj organizačných príprav vyrazili autobusom speváci miešaného speváckeho zboru CHORUS IGLOVIA na koncert do bulharského mesta Kazanlak. Koncert nebol jediný dôvod, pretože pred samotným príjazdom k hostiteľom sme si pozreli Sofiu s jej chrámami, historickými a archeologickými pamiatkami a centrom mesta. Strávili sme tu 10 hodín a precítili atmosféru hlavného mesta Bulharska. Po Sofii sme zamierili do 2. najväčšieho bulharského mesta Plovdiv, na ktorý sme si vyhradili takmer celý deň. A veru, tiež bolo čo pozerať. Bývali sme priamo pri starom meste, ktoré sa nachádza na 3 vŕškoch. Prechádzka týmto jedinečným centrom síce dala zabrať, lebo je to do kopca, ale stálo to za to. Videli sme starobylé chrámy, historický amfiteáter, v ktorom sme si aj zaspievali, staré rímske divadlo, pešiu zónu s jej atmosférou, ako aj moslimskú mešitu s minaretom. Ďalšie a ďalšie zážitky sa vynárali, prekrývali, a to sme ešte ani neboli u hostiteľov.
      Do Kazanlaku sme prišli v piatok podvečer, aby sme sa zvítali s bulharskými spevákmi zo zboru PETKO STAJNOV a vôbec sa nám nezdalo, že už uplynuli skoro 3 roky od nášho posledného stretnutia. Postarali sa o nás skutočne výborne a veľa sme s nimi videli a zažili. Kazanlak je 82-tisícové mesto ruží, kde je o. i. aj továreň na výrobu ružového oleja a ingrediencií z ruží, čo sme mohli vidieť v múzeu ruží. Mali sme možnosť precítiť rušnú večernú atmosféru pri prechádzke po pešej zóne. Naši hostitelia nám ukázali vyše 8000- ročnú históriu tohto územia, kde žili starobylí Tráci. Videli sme hrobky starých tráckych kráľov a cárov, ako aj Chrám sv. Bogorodice so zlatými kupolami, kde sme si aj zaspievali a kde náš zbor dokonca osobne požehnal aj pravoslávny pop. Dozvedeli sme sa však aj to, že v meste je prevažujúci zbrojný priemysel a vyrábajú sa tam o.i. aj samopaly (Kalašnikov a Makarov), pričom táto fabrika zamestnáva 14000 ľudí.
      To však už prišla sobota podvečer a čas na náš spoločný koncert v Kazanlaku, ktorý sa uskutočnil vo foyeri múzea. Najprv zaspievali 5 skladieb naši hostitelia a potom prenechali čas a priestor spevákom CHORUS IGLOVIA, ktorí sa predstavili 10 skladbami v 3 blokoch. V prvej časti nášho vystúpenia sme zaspievali 3 sakrálne piesne. V druhej časti úpravami slovenských ľudových piesní sme našim bulharským poslucháčom priblížili typickú slovenskú hudobnú produkciu, slovenskú kultúru. A rozlúčili sme sa piesňami tanečného charakteru z rôznych kútov sveta.
      Po koncerte prišiel čas na spoločné posedenie oboch zborov v hoteli, v ktorom sme bývali. Ráno po raňajkách sme sa rozlúčili s našimi bulharskými priateľmi a nasmerovali sme si to priamo k moru do strediska Ravda neďaleko Burgasu. Tu sme naplnili zasa dovolenkovú časť nášho pobytu a počas 4 dní sme sa vykúpali a vyjašili v mori do sýtosti. Okrem východu slnka, ktorý je nad morom fascinujúci, sme si pozreli aj Burgas a neďaleký ostrov sv. Anastázie, ktorý má len 120x60 m. Tiež sme si pozreli starobylý Nesebar s jeho nezameniteľnými starými uličkami a atmosférou (kde sme si tiež zaspievali), zapísaný v UNESCO.
      Ani sme sa nenazdali a bol tu 9. deň nášho pobytu, teda odchod domov. Zájazd bol úspešný, rovnako aj cesta a príchod domov. Zážitkov je neúrekom a nám nezostáva nič iné, len ich spracovať. Koncertovali sme v ďalšej (už 12-tej) európskej krajine a tešíme sa znovu na ďalšie koncerty, ktoré, veríme, prídu.

Autor: Ing. Igor Murko
  Copyright © 2008 - 2024 Chorus Iglovia, Lukáš Šabľa; Všetky práva vyhradené