Slovenský jazyk English Deutsch Italiano Русский язык
Chorus Iglovia
      Nájdete nás aj na
     
      FACEBOOK-u
  najnovší článok
 Clausthal-Zellerfeld 2023

Medzinárodné festivaly

Rzeszow a Preveza 6. júla 2019 - Fantastický úspech speváckeho zboru CHORUS IGLOVIA na medzinárodnej scéne. V poľskom Rzeszówe získali "Chorusáci" 2. miesto a v gréckej Preveze zasa bronzové pásmo.

37th international choral festival of Prezeza

      V polovici júna 2019 predviedli svoje umenie členovia CHORUS IGLOVIA (ďalej CHI) v poľskom Rzeszówe na súťaži zborového spevu Cantate Deo už po druhý raz, presne po desiatich rokoch. Trojdňový pobyt v prekrásnom prostredí kaštieľa vo Wiśniowej pri Rzeszówe okorenili 2. miestom na tejto medzinárodnej súťaži, na ktorej sa zúčastnilo 20 zborov.
      Marta Nováková, dirigentka zboru: „Je to festival cirkevnej piesne a podľa toho sme sa aj pripravovali. V repertoári sme mali 5 skladieb sakrálneho charakteru, z ktorých hneď prvá, žalm od poľského autora, bola povinná. Moji speváci sa vypli k výbornému výkonu, čoho dôkazom je 2. miesto ocenené diplomom v kategórii miešaných zborov, kde spievali ešte poľské, ukrajinské a bieloruské zbory. Za náš úspech sme sa odmenili prehliadkou nádherného zámku v Lanćute i prechádzkou po prekrásnom areáli tohto zámku.“
      Vrchol sezóny však CHI ešte len čakal - 25. ročník súťažného festivalu zborového spevu - ktorý sa konal 6.7.2019 v partnerskom gréckom meste Preveza. Mesiace a mesiace sme sa pripravovali na túto akciu.
      V utorok 2.7.2019 večer odchádzame autobusom zo Spišskej Novej Vsi, smer Grécko. V stredu 3.7.2019 sa zastavujeme v krásnom srbskom meste Niš, kde si prezrieme veľmi pekné centrum, ako aj starobylú pevnosť s parkom či kostoly. Večer sa ubytúvame v hoteli Gardenia Spa v severnom Macedónsku v meste Veles, aby sme po raňajkách 4.7.2019 vyrazili smerom do gréckej Prevezy. Poobede dorážame do cieľa našej cesty - stredisko Kanali, kde máme po 4 dni ubytovanie i raňajky v krásnom prostredí v apartmánoch ELENA. Krátko vybiehame všetci do mora, pretože drvivá väčšina účastníkov zájazdu je v Grécku po prvý raz. Je 34 stupňov v tieni, jasno, bezoblačno a bezvetrie - a takto je v Grécku počas celého nášho pobytu.
      I začína sa prebohatý program. Hneď v podvečer 4.7.2019 je stretnutie dirigentov a vedúcich zborov s členmi poroty, ako aj organizátormi v Preveze. Najprv sa však stretávame s našimi 4-mi sprievodcami - dobrovoľníkmi. Mladí ľudia Nikos, Miltos, Martha a Stefi sa o nás celý čas príkladne starajú. Vidíme, že sú tu skutočne zastúpené viaceré kontinenty, a to nielen v porote, ale aj v zboroch. Európanov je najviac, ale nájde sa aj Indonézia, Izrael či USA. Je tu čas primárneho zoznamovania, prípadne výmeny údajov. Hneď po stretnutí je v meste organizovaný festivalový sprievod, ktorého sme účastníkmi. Je to veľkolepé divadlo, pretože všetky zbory idú za sebou, sú oblečené v národných farbách, niektorí aj v krojoch, mávajú vlajkami svojej krajiny a spievajú svoje piesne. My sme oblečení v "chorusáckych" tričkách v 4 základných farbách mesta a takisto mávame a spievame - slovenské piesne. Tá atmosféra Vás jednoducho vcucne. Sprievod ide asi 1,5-2 km po pešej zóne po nábreží, všetci sa radujú a ľudia, resp. diváci, tlieskajú, fotia a filmujú. Zisťujeme, že vekovo patríme k najstarším účastníkom festivalu, čo sa v súťažnej časti potvrdilo úplne. Koniec sprievodu je vlastne začiatkom Otváracieho ceremoniálu celého festivalu, ktorý sa koná v otvorenom amfiteátri pri mori. Každý zbor, každý člen má svoje určené miesto a predstavujú sa nám dirigenti, ktorí mali svoj workshop v Preveze a ktorí v rámci svojho nácviku dirigujú "cvičný" zbor, teda zbor, s ktorým celý čas pracovali. Tento je zo Slovinska. Potom predstavujú jednotlivé zbory premietaním na plátne, predstavia nám porotu, ktorú tvorí Španiel, Nemec, Kanaďan, Ír, Grékyňa, Bulharka, Grék a predsedom je Slovinec. Koniec Otváracieho ceremoniálu, náš odchod do Kanali a už je pomaly druhý deň.
      V piatok 5.7.2019 máme z hľadiska spevu voľnejšie, preto ideme na výlet. Najprv sa okúpeme v mori na čarokrásnej pláži Vrachos a potom ideme na bájnu rieku Acheron, kde nás čaká prechádzka na koni a krátky raft po rieke. Zážitky máme neskutočné, pretože je to veľmi príjemné, a to nás ešte čaká bohatý obed práve na brehu rieky Acheron. Poobede máme krátku skúšku, aby sme sa večer po presune do Prevezy dostali k nášmu prvému oficiálnemu spievaniu v Grécku. V kostole sv. Charalambosa spievame 4 skladby a znie nefalšovaný potlesk, dokonca aj "bravo". Do apartmánov prichádzame niečo po 22.00 h, takže ešte spolu posedíme v tieni citrónovníkov a pomarančovníkov.
      Sobota 6.7.2019 je pre nás najdôležitejším dňom, pretože je súťažný, ale zďaleka nielen to. Po raňajkách máme skúšku, potom ideme do Prevezy na krátku prehliadku centra mesta, ako aj miestnej galérie a rodinného liehovaru. Na obed nás v reštaurácii čaká veľká porcia čerstvej grilovanej ryby so šalátom. Vraciame sa napäť do Kanali, aby sme si trocha oddýchli a pripravili sa na súťažné vystúpenie, ale aj nesúťažné vystúpenia a after party, teda stretnutie všetkých zborov.
      Pred súťažným vystúpením absolvujeme povinnú skúšku a zisťujeme, že miestnosť je pekná, ale až veľmi akustická, pretože každému sa zdá, že nejako veľmi kričíme. Preto nás musí dirigentka "zrovnať", aby to nebolo ukričané.
      A nasleduje samotná súťaž. CHI ide 3. v poradí. V jury sedia 4 členovia, my sa v tom teple a smokingoch neskutočne potíme, rovnako ako ženy, ale tie si aspoň obliekli štýlové čierne topy pod bledý kabátik. Nastupujeme na pódium a spievame prvú zo 7-ich skladieb. Je to Starosloviensky Otčenáš a podľa výrazu dirigentky sme ho zaspievali celkom slušne. Napätie pomaly opadá a my predvedieme všetky piesne v pohode. Dirigentka je s nami spokojná. Ale či aj porota, to ešte nevieme. Po súťaži pokračujeme v pouličnom vystúpení, kde spievame 3 piesne opäť pri kostole sv. Charalambosa. Pred nami spievajú Poliaci, po nás Slovinci. Ešte stále nie je zborovému spevu koniec, pretože pri kostole sv. Matky sa koná koncert 5-ich zborov, kde my ideme 4. v poradí a spievame 4 piesne. Opäť vzbudzujeme pozornosť svojím spevom, ale aj jednotným oblečením - neprehliadnuteľnými žiarivými tričkami CHORUS IGLOVIA. A stále nie je dňu koniec, pretože sa presúvame na pláž na južný cíp Prevezy, ktorú z 3 strán obmýva more. Tu sa zhruba o 23.30 h začína "after party" všetkých zborov. Spieva sa, tancuje, vymieňajú sa kontakty, kúpe sa v mori a nás autobus odváža do apartmánov až o 02.00 h.
      V nedeľu 7.7.2019 po raňajkách sa delíme na skupiny. Jedna skupina ide na výlet do malebnej Pargy, druhá skupina zasa na výlet na more pozorovať delfíny a tretia skupina - dirigentka a vedúci zboru - ide na stretnutie s porotou. Tu sa dozvedajú, že nám porota skladá komplimenty za intonáciu, za spev bez nôt, za piana a iné, ale upozorňuje nás aj na viaceré nedostatky, ktoré treba vylepšiť. Náladu nám to síce zlepší, ale výsledok nášho spevu na súťaži stále nevieme, na to si musíme počkať až na večerné vyhodnotenie. Vraciame sa všetci do apartmánov, my dvaja z Prevezy a výletníci zo svojho smeru. Bolo že to rozprávania a zážitkov. Blíži sa však koniec nášho pobytu v Preveze. Balíme veci a večer o 18.30 sadáme do autobusu a opúšťame apartmány v Kanali. Miestni manželia, ktorí apartmány prevádzkujú, si nás tak obľúbili, že bez slzičiek sa lúčenie nezaobíde. Ideme do Nikopolisu, do prírodného amfiteátra z rímskych čias starého 2000 rokov, asi 5 km od Prevezy. Opäť sa stretávajú všetky zbory, organizátori i porota, lenže tentoraz sedíme v kamennom hľadisku, takže na konci sme „kockatí“ všetci. Na pódiu beží program, ale zároveň stúpa i nervozita. Ako dopadneme? Bude umiestnenie, alebo „iba“ diplom za účasť? Konečne nastal čas, kedy sú všetci dirigenti vyvolaní na pódium. Naša Marta žiari v žltom tričku CHORUS IGLOVIA a všetci čakajú na verdikt. Prichádzame na rad aj my a hurááá, so ziskom 71,52 bodu zo 100 získavame bronzovú medailu, čo je vynikajúce.
      Marta Nováková, dirigentka zboru: „To, čo sme spolu s mojimi spevákmi dokázali na tejto pôde a v takejto súťaži, je určite najväčší úspech zborového spevu CHORUS IGLOVIA v tomto zložení. Presadili sme sa na medzinárodnej súťaži s medzinárodnou porotou z Kanady, Nemecka, Grécka a Írska, kde nás doteraz nikto nepoznal. Vekom sme síce najstarší súťažiaci, ale výkonom sme sa vyrovnali aj mnohým zborom s mladšími spevákmi. Moje dojmy zo samotnej súťaže sú vynikajúce a mám dobrý pocit z nášho výkonu. Keď si k tomu pripočítame perfektné počasie, čisté more a bohatý program vrátane zaujímavých výletov, viac sme si asi ani nemohli želať Ďakujem všetkým mojim spevákom, že sa vypli k takémuto famóznemu výkonu, čo porota ocenila 71,52 bodmi zo 100 a bronzovou medailou. Celej porote sa najviac z našich skladieb páčil Sanctus z Missa Brevis od Zdeňka Lukáša, čo je zaujímavé zistenie. Vysoko si cením pochvalu za čistú intonáciu, nádherné piana, výbornú dynamickú výstavbu hudobných fráz a úžasnú muzikalitu, aj keď pravdou je, že nám boli vytknuté aj malé nedostatky, na odstránení ktorých popracujeme.“
      Radosť nemá konca kraja, ale napriek tomu o polnoci odchádzame – smer Solún, teda Thessaloniki. Do Solúna prichádzame v pondelok 8.7.2019 skoro ráno a po krátkom oddychu si prezeráme centrum Solúna, kde to dýcha históriou, parky, chrámy, sochy, veže. Potom sa presúvame na pláž a ešte posledný raz si užívame more.
      Večer znova sadáme do nášho autobusu a tentoraz smerujeme do Belehradu, kam dorazíme v utorok 9.7.2019 ráno. Belehrad nás síce víta jemným dažďom, ale onedlho vykukne slniečko a je príjemne. Belehrad je jedno nádherné hlavné mesto, ktoré rovnako dýcha históriou. Obzeráme si pevnosť pri sútoku riek Sávy a Dunaja, kde sa po parku prevezieme vláčikom a spôsobíme rozruch, keďže celou cestou, ako inak, spievame. Rovnako si obzrieme aj centrum a byzantské chrámy, sochy i kostoly. Večer opäť sadáme do autobusu a cestujeme tentoraz už domov, kam prichádzame v stredu 10.7.2019 o siedmej ráno.
      Unavení, ale spokojní z vynikajúcim výletom, fantastickým výkonom na speváckej súťaži a množstvom zážitkov a spomienok. A niektorí si to namierili rovno do práce!

Autor: Ing. Igor Murko, Snímka: Ing. František Kafka
  Copyright © 2008 - 2023 Chorus Iglovia, Lukáš Šabľa; Všetky práva vyhradené