Slovenský jazyk English Deutsch Italiano Русский язык
Chorus Iglovia
      Nájdete nás aj na
     
      FACEBOOK-u
  najnovší článok
 Clausthal-Zellerfeld 2023

Chorus Iglovia - 2018

Slovensko 31. decembra 2018 - Speváci z miešaného speváckeho zboru CHORUS IGLOVIA spolu so svojou dirigentkou Martou Novákovou mali aj po aprílových oslavách 30. výročia svojho vzniku po celý rok 2018 bohatý program.

      Hneď v júni 2018 cestovali speváci do Talianska, kde mali sústredenie zboru a malý koncert s 11-timi piesňami v kempingu pri Jadranskom mori. Hlavnou činnosťou bolo more, piesok, oddych, zábava a dobrá nálada, čo sa aj podarilo. Okrem výletov do Benátok, San Marina, Comacchia či Florencie stihli ešte "chorusáci" aj zábavný park Mirabilandia.

      V septembri 2018 zaspievali bývalej členke zboru Zuzke Murkovej na jej svadbe v kostole Nanebovzatia Panny Márie v Spišskej Novej Vsi.

      V októbri 2018 už stáli na pódiu v Redute s dvoma skladbami, aby boli spolutvorcami programu uvedenia knihy o M.R. Štefánikovi, ktorej autorom je p. Jozef Banáš a ktorý bol osobne prítomný.

      Hneď po tejto akcii bola v ten večer v centre mesta Spišská Nová Ves spomienka na 125. výročie prvého elektrického verejného osvetlenia mesta, kde CHORUS IGLOVIA predviedol 2 piesne.

      V novembri 2018 sa zbor CHORUS IGLOVIA zúčastnil už tradičných Spišských zborových dní, na ktorých v grécko-katolíckom kostole vystúpil s repertoárom šiestich skladieb. Nesúťažnej prehliadky sa zúčastnilo spolu 5 zborov, pričom tu účinkoval aj náš hosť- miešaný spevácky zbor Jasoň z Havlíčkovho Brodu.

      Nabitý program v decembri 2018 odštartovalo vystúpenie zboru na celoslovenskej konferencii vedúcich pracovníkov RÚVZ v hoteli Metropol v Spišskej Novej Vsi, na ktorej CHORUS IGLOVIA v polhodinovom programe predviedol 9 piesní, zožal zaslúžený aplauz a videl prekvapené tváre divákov, pretože "toto nečakali".

      Doteraz nepoznanou akciou bolo vystúpenie zboru v Ľadovom dóme na Hrebienku, kde "Chorusáci" vystupovali v decembri 2018 pre firmu SUZUKI Slovensko, s.r.o. Zaujímavá bola už cesta lanovkou hore na Hrebienok a, samozrejme, aj samotné dielo z ľadu - Ľadový dóm. Zboristi spievali pri teplote -14°C, čo doteraz ešte nezažili – viď foto:
Ladovy_Dom, Hrebienok, 13.12.2018

Aj s vynúteným prídavkom zaspievali speváci spolu 10 piesní a potlesk divákov bol skutočne nefalšovaný.

      Vrcholom celoročného programu CHORUS IGLOVIA sú vianočné koncerty Tichá noc, ktoré zazneli aj tento rok, ale až 22.12.2018. V koncertnej sále Reduty zaspieval CHORUS IGLOVIA spolu až 20 piesní, z nich 3 skladby zaspievali speváci spolu so svojim hosťom - miešaným speváckym zborom CHORUS MINOR z Levoče. Oba koncerty (o 16.00 i 19.00 h) boli vypredané a diváci mali možnosť vypočuť si program zložený výlučne z česko-moravsko-slovenských piesní. Aj takýmto spôsobom sme si pripomenuli 100. výročie vzniku 1. ČSR a 750. výročie prvej písomnej zmienky o Spišskej Novej Vsi.

      Keď už speváci zboru nacvičia vianočný program, radi s ním vystupujú aj mimo Spišskej Novej Vsi. Po Vyšných Ružbachoch (2017) a Podolínci (2018) sa im v januári 2019 ("na Tri krále") podarilo vystupovať v Lendaku. Už príchod do tejto malebnej dediny bol zaujímavý, pretože tam vystrájala meluzína, napadlo veľa snehu a zapadol nám autobus. Musel ho potiahnuť traktor, čo bolo pre nás neskutočným zážitkom. Koncert sledoval plný kostol, ako aj ľudia doma pri televíznych obrazovkách, pretože v Lendaku funguje miestna TV. Spolu s nami vystupovala v originálnych krojoch aj mužská spevácka skupina "Goroľi z Lendaku", ktorí zaspievali koledu v miestnom nárečí. Koncert dopadol na výbornú, ako prekvapenie sme dostali aj chutnú večeru a spolu s "Goroľmi z Lendaku" sme uzavreli rok 2018.

      Marta Nováková – dirigentka CHORUS IGLOVIA: „Ako vidno z popisu našich vystúpení , v roku 2018 sme spievali na rôznych miestach a pri rôznych príležitostiach. Som rada, že sa náš zbor etabloval v Spišskej Novej Vsi ako pevná súčasť jeho kultúrnych podujatí. Novinkou našich vystúpení v roku 2018 je určite i to, že sme žiadaní aj, takpovediac komerčne, teda na objednávku. Spievanie pri rôznych príležitostiach je ale pomerne náročné i preto, lebo musíme prispôsobovať náš repertoár (a výber piesní) povahe a druhu tohto vystúpenia. Žiada si to veľa spoločných hodín nácviku pre spevákov i pre mňa. Robíme to však radi a teší ma, že si moji speváci držia svoju výkonnostnú úroveň. Bez lásky k zborovému spevu by to určite nešlo“.

Autor: Ing. Igor Murko, Snímka: Ing. František Kafka
  Copyright © 2008 - 2023 Chorus Iglovia, Lukáš Šabľa; Všetky práva vyhradené