Slovenský jazyk English Deutsch Italiano Русский язык
Chorus Iglovia
      Nájdete nás aj na
     
      FACEBOOK-u
  najnovší článok
 Brno a Olomouc 2024

Slovakia Cantat 2016

Bratislava 23. apríla 2016 - Vynikajúci spevácky výkon CHORUS IGLOVIA na medzinárodnej scéne. Spišiaci úspešne reprezentovali seba i mesto Spišská Nová Ves v Bratislave na medzinárodnom festivale speváckych zborov Slovakia Cantat 2016, keď ich len 0,2 bodu delilo od strieborného pásma. Získaniu bronzového pásma pre spevákov zo Spiša sa (na ich prekvapenie) prizeral aj primátor Ján Volný.

CHORUS IGLOVIA súťaží v Bratislave, 23.04.2016

      Po dvoch rokoch sa speváci z miešaného speváckeho zboru CHORUS IGLOVIA (CHI) zo Spišskej Novej Vsi opäť odhodlali ísť súťažne spievať, keď predtým boli v roku 2014 v Gdańsku. Ešte vlani si vyhliadli Medzinárodný festival speváckych zborov Slovakia Cantat, ktorý sa pravidelne koná v apríli v Bratislave. Spišiaci sa prihlásili do kategórie D3 – miešané zbory, kde súťažili v konkurencii 6 zborov. V dňoch 21.4.-23.4.2016 v Bratislave súťažilo spolu 19 zborov v 9 kategóriách zo 7 krajín, pričom Slovensko reprezentovali len 3 spevácke zbory. Spolu spievalo na festivale vyše 800 spevákov. Nebolo to súťaženie medzi zbormi, ale o umiestnenie v pásme, pretože viacero zborov mohlo skončiť v jednom pásme.
      Výkony hodnotila prísna 7-členná porota, v ktorej sedeli 2 Poliaci, Čech, Slovák, Američan, Lotyš a Rakúšan, všetko renomovaní odborníci a dirigenti zborov. Porota prideľovala body podľa stanovených kritérií za dynamiku, rytmus, intonáciu, výslovnosť, presnosť prejavu, výraz, prepracovanosť skladieb, dramaturgiu i celkový dojem. Boli vyhlásené 3 pásma: bronzové (15,0-19,9 bodu), strieborné (20,0-24,9 bodu) a zlaté pásmo (25,0-30,0 bodov). Spevácky zbor CHORUS IGLOVIA získal pod vedením Mgr. Marty Novákovej svoje prvé ocenenie na medzinárodnej scéne v bronzovom pásme, keď získal od poroty 19,8 bodu a len 0,2 bodu ho delilo od strieborného pásma. Tento výsledok je pre spevákov z CHORUS IGLOVIA veľkým úspechom a odmenou za ich snaženie a hodiny venované tomuto krásnemu koníčku.
      Pri rozbore festivalových vystúpení s členmi poroty sme si vypočuli od pánov z rôznych krajín všetky poznámky, ktoré mali pripravené k nášmu vystúpeniu. Chybičky nám povedali, rovnako aj svoje názory na nami predvedené skladby. Oni i my vieme, že je čo zlepšovať, ale čo je pre CHORUS IGLOVIA najpodstatnejšie, všetci porotcovia boli nadšení z nášho zboru, z toho, s akou radosťou a zanietením spievame a čo všetko dirigentka dokáže z nás „dostať“.
      Okrem súťažného koncertu, ktorý pozostával zo 6 skladieb v trvaní 15 minút, absolvovali „CHORUS-áci“ aj dva nesúťažné koncerty. Vo štvrtok 21.4. spievali na prehliadke zborov na koncerte v Jezuitskom kostole, v piatok 22.4. zasa v koncertnej sieni Klarisky. Na oboch koncertoch zaspievali rovnako po 6 skladieb, z ktorých sa ani jedna neopakovala.
      Marta Nováková – dirigentka CHI: „Na prípravu takého náročného umeleckého zájazdu sme mali relatívne málo času vzhľadom na to, že sme tam predviedli spolu 18 skladieb, z ktorých sme ani jednu nezaspievali 2-krát. Porota bola prísna, ale objektívna, o to viacej a úprimne nás teší výsledok. Prvý raz sa zbor CHI dostal po mojím vedením do „kovového“ pásma a skončili sme tesne pred striebornými bránami. Pred dvomi rokmi nám toľko chýbalo do bronzového pásma, teraz sme pokročili. A to teší. Tešilo nás i famózne vyhlasovanie výsledkov celej súťaže na Hlavnom námestí v Bratislave, kde to zbormi žilo. Náhodou sme sa tam stretli aj s pánom primátorom Volným, čo nás potešilo, lebo vieme, že je náš úprimný fanúšik. Rovnako nás tešia úprimné slová porotcov, ktoré nám povedali osobne „face to face“ a ktoré nás povzbudili do ďalšej ešte kvalitnejšej práce. Náš zájazd nebol však iba o koncertoch, ale aj o výlete. Počas štyroch dní na cestách sme si pozreli aj centrum Bratislavy, hrady Červený Kameň a Devín, ako aj zámok s krásnym parkom v Topoľčiankach. Domov sme sa vracali s fantastickým pocitom dobre vykonanej „práce“, aj keď iba na záujmovom poli. Sme tomu veľmi radi a ja sa chcem všetkým mojim spevákom poďakovať za výkon. Boli fantastickí.“
      

Autor: Ing. Igor Murko, Snímky: Ing. František Kafka
  Copyright © 2008 - 2024 Chorus Iglovia, Lukáš Šabľa; Všetky práva vyhradené