Slovenský jazyk English Deutsch Italiano Русский язык
Chorus Iglovia
      Nájdete nás aj na
     
      FACEBOOK-u
  najnovší článok
 Brno a Olomouc 2024

Tichá noc 2015

Spišská Nová Ves 19. decembra 2015 - Vypredaná koncertná sála Reduty na obidva vianočné koncerty Tichá noc 2015. Hosť koncertov – spevácky zbor ROŽENICE z Chorvátska svojím repertoárom vynikajúco dopĺňal domáci spevácky zbor CHORUS IGLOVIA.

Tichá noc 2015, 19.12.2015

      Už po 27. raz usporiadali speváci z miešaného speváckeho zboru CHORUS IGLOVIA vianočné koncerty Tichá noc.
      Vianočné koncerty v Spišskej Novej Vsi sú medzi priaznivcami zborového spevu veľmi populárne a záujem divákov a poslucháčov predčil všetky očakávania. Dva razy vypredaná koncertná sála Reduty ožila v poslednú sobotu pred Vianocami zborovými skladbami rôznych žánrov, ako i vianočnými koledami.
      Na tohtoročnej Tichej noci 2015 sa ako hosť predstavil miešaný spevácky zbor z chorvátskeho Pazinu. Ich dirigentka pani Ines Kovačić Drndić neskrývala hlboké dojmy: „Som uchvátená (všetci sme uchvátení) celým priebehom našej návštevy tu u Vás v Spišskej Novej Vsi. Naši hostitelia sa o nás starajú príkladne a videli sme Vaše krásne mesto aj z výšky kostolnej veže, rovnako sme si pozreli aj starobylú Levoču, ako aj pútnické miesto na Mariánskej hore. Niečo prekrásne aj napriek občasnej hmle. Čo sa týka koncertov, tak na tie mám iba superlatívy. Vašu krásnu sálu Vám môžeme iba závidieť. Spieva sa v nej veľmi dobre a rovnako nás milo prekvapilo to množstvo divákov. V našom podaní sme sa snažili zaspievať ľudové skladby z našej krajiny i regiónu, no a samozrejme aj tie vianočné. Dojmy sú nezabudnuteľné, diváci boli fantastickí, radi Vašich spevákov privítame u nás.“
      Domáci speváci z CHORUS IGLOVIA sa opäť „vytiahli“, pretože zaspievali spolu 23 skladieb, vrátane spoločnej skladby s chorvátskym zborom, a samozrejme Tichú noc.
      Dirigentka domáceho zboru Mgr. Marta Nováková neskrývala spokojnosť: „Záujem o spievanie v našom zbore pretrváva, čo ma nesmierne teší. Aj na týchto koncertoch sme mali viacerých spevákov, ktorí mali „premiéru“. Všetci sa snažili a podali výborný výkon, čo ocenili nielen diváci, ale aj naši hostia. Tieto koncerty mali za úlohu nielen ľudí naladiť na Vianoce, ale aj ukázať akýsi prierez našej činnosti za posledný rok a prezentáciu nášho umenia. Štyri skladby boli premiérové, a keďže máme veľa nových členov, tak pre nich bolo tých premiérových skladieb určite viac. S radosťou sme zaradili aj skladby so sólom a klavírnym sprievodom, pretože to diváci chcú počuť. Dva razy vypredaná Reduta nám ukázala, že naše nadšenie pre zborový spev a umenie sme schopní odovzdávať a potešiť tak mnohých nadšencov, ktorí chcú počuť kvalitný zborový spev. A to je to, čo nám spôsobuje radosť. Aj naši hostia vyslovene „zapadli“ so svojím repertoárom do konceptu oboch koncertov, hoci sme sa na tom nedohadovali v tak širokom rozsahu.“
      Vynikajúci výkon podala i konferencierka celého programu p. Mgr. Zuzana Kleinová, ktorá oba koncerty nielen moderovala, ale zaspievala si aj sólo. Tóny Tichej noci v oboch rečiach, teda po slovensky i chorvátsky, dali už tradičnú bodku za vydareným podujatím. Spevákov z CHORUS IGLOVIA čaká v roku 2016 ďalšia vytrvalá, ale radostná práca na nových skladbách a koncertovanie na nových miestach, rovnako ako účasť na súťažných i nesúťažných podujatiach doma i vonku.

Autor: Ing. Igor Murko, Snímky: Ing. František Kafka
  Copyright © 2008 - 2024 Chorus Iglovia, Lukáš Šabľa; Všetky práva vyhradené