Slovenský jazyk English Deutsch Italiano Русский язык
Chorus Iglovia
      Nájdete nás aj na
     
      FACEBOOK-u
  najnovší článok
 Clausthal-Zellerfeld 2023

700 let města Nový Jičín.

Nový Jičín 7. septembra 2013 - Speváci z CHORUS IGLOVIA opäť úspešne reprezentovali svoje mesto za hranicami, keď cez víkend 6.9.-8.9.2013 cestovali do Česka, presnejšie na Moravu. Oplatili návštevu hostiteľom - speváckemu zboru Ondráš a prispeli svojimi dvomi vydarenými koncertmi k oslavám 700-tého výročia prvej písomnej zmienky o meste Nový Jičín.

700 let města Nový Jičín - 7.9.2013

    Už samotný program, ktorý dohadovali obe strany takmer pol roka, veštil veľmi zaujímavý pobyt. Spišiaci cestovali do Nového Jičína v piatok 6.9.2013 a hoci nestihli historickú bitku na Skalke, určite si nenechali ujsť Symfóniu MORAVIA od žijúceho rodáka z Nového Jičína p. Jana Šimíčka, ktorú v miestnom Beskydskom divadle zahral symfonický orchester Janáčkovej filharmónie z Ostravy. Spolu s filharmóniou spievali spolu 2 zbory, takže na javisku bolo vyše 130! účinkujúcich. My sme tam však boli iba ako diváci a hostia.
    V prekrásnom, slnkom zaliatom Novom Jičíne bolo pripravené nepreberné množstvo rôznych kultúrno-historicko-umeleckých podujatí, takže celé mesto žilo a ľudia sa živo zaujímali o všetko. Videli sme dobový sprievod vojakov, ich stany i poľné nemocnice, videli sme na krásnom námestí stánky i veľa pódií, kde vystupovali rôzni umelci, videli sme i Luciu Bílú na jej koncerte na tomto námestí, ako aj večernú laserovú show i prekrásny ohňostroj.
    My sme tam však prišli spievať a aj sme si kvalitne zaspievali. Hneď po raňajkách na zámku v Bartošoviciach, kde sme boli ubytovaní, sme cestovali na spoločnú skúšku oboch zborov do divadla, aby sme sa pripravili na náš prvý spoločný koncert v kostole Nanebovzatia panny Márie. Tu CHORUS IGLOVIA dokázal svoje majstrovstvo, pretože zbor zaspieval pod vedením dirigentky zboru p. Mgr. Marty Novákovej krásnych 9 skladieb v dvoch blokoch, v ktorých na úvod zaznela Aká si mi krásna od Eugena Suchoňa a diváci mohli počuť výber piesní z viacerých období. Zaspievali sme v slovenčine, ruštine, latinčine i taliančine, ako aj židovskú pieseň a spoločnou skladbou oboch zborov bola Locus Iste od A. Brucknera.
    Obecenstvo (bol plný kostol) ocenilo náš výkon vrelým potleskom. Po koncerte v kostole sme mali asi 15 minút na prezlečenie do tričiek CHORUS IGLOVIA (viď snímku), v ktorých sme koncertovali na nádvorí mestského zámku. A opäť úspešne, hoci s úplne inými piesňami. Na druhom koncerte zazneli v dvoch blokoch najprv skladby slovenských a českých autorov, ako aj moravská ľudová pieseň. V druhom bloku to boli skladby zahraničných autorov spievané v origináli po anglicky, francúzsky, bulharsky a divákov najviac zaujala pieseň z ďalekej Indonézie, spievaná v jazyku kmeňa Serui s hudobným sprievodom na djembe.
    Toto druhé vystúpenie zavŕšilo naše koncertovanie, ale ani zďaleka nie náš program. Priamo na námestí sme strávili čas až do polnoci, kedy nás vyprevadil do zámku už spomínaný ohňostroj.
    V nedeľu 8.6.2013 bol čas odchodu, ale my sme si ešte pozreli expozíciu na zámku v Bartošoviciach, kde sme bývali, ako aj prekrásnu záhradu. Dozvedeli sme sa, že je v nej najväčší platan v Európe a 4. najväčší na celom svete. Má výšku 36 m a obvod kmeňa 7,5 m. Tak sme sa pri ňom na pamiatku odfotili – viď foto.
    Po rozlúčke s našimi hostiteľmi sme sa vybrali do malebného mesta Kroměříž, keďže sme boli na Morave. Táto pamiatková nádhera nám vydržala celé nedeľné popoludnie a my sme videli aj Arcibiskupský palác, aj jeho vežu, aj prekrásne záhrady, ktorými je Kroměříž povestný. Všetko toto, ako i historické centrum so štvorcovým námestím, zanechalo v nás hlboký dojem.
    Návrat domov bol v nedeľu neskoro večer, ale prišli sme spokojní a šťastní, že sme veľa videli, veľa zažili a veľa svojím speváckym výkonom odovzdali. A to je korenie nášho snaženia, zborového spevu, ktorý nás všetkých z CHORUS IGLOVIA baví a napĺňa.

Autor: Ing. Igor Murko, Snímka: Ing. František Kafka
  Copyright © 2008 - 2023 Chorus Iglovia, Lukáš Šabľa; Všetky práva vyhradené